Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne

 

  

   WARSZTATY 

 

Świat zwierząt i ludzi


Pająki w akcji

Kim są i jak żyją pająki? Jak powstaje pajęcza sieć i do czego służy? Jak pająki funkcjonują we wrogim środowisku i jakim arsenałem dysponują, by móc schwytać swoje ofiary? Dlaczego pająki są ważnym elementem natury i czemu warto, by żyły w naszym otoczeniu? Czy są pająki , które tańczą tak pięknie, że mogłyby wystąpić w turnieju? W trakcie warsztatów uczniowie poznają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pająków, a także zobaczą żywe okazy tych ośmionożnych stawonogów.

 

Czas: 60 minut

 

 


 

 

 

Owady w akcji

Jak zbudowane jest ciało owada? Jak owady żyją i jak polują? W jaki sposób chronią się przed drapieżnikami? Czy życie człowieka i innych dużych organizmów byłoby możliwe bez tej chmary drobnych, sześcionożnych zwierząt? Jak bardzo jest to zróżnicowany świat i jaki piękny? Na te i inne pytania uczniowie znajdą odpowiedź podczas warsztatów, a także będą mogli zapoznać się z żywymi przedstawicielamigromady owadów.

Czas: 60 minut

 

 

Wzrok w akcji

Jak jest zbudowane nasze oko i jak działa? Jak odbieramy i interpretujemy obrazy? Dlaczego oko ośmiornicy jest lepsze od ludzkiego? Jak łatwo oszukać nasz wzrok? Jak zwierzęta potrafią zwieść drapieżniki, które na nie polują? Na czym polega iluzja? Podczas warsztatów „Wzrok w akcji” spróbujemy też zobaczyć świat okiem psa i owada. Uczniowie będą mogli zobaczyć żywe zwierzęta, które stosują różnorodne techniki obrony i ataku.

Czas: 60 minut

 Przystosowania w akcji

Czym jest przystosowanie i jak żywe organizmy radzą sobie w niesprzyjających warunkach środowiska lub we wrogim otoczeniu? Jak wygląda ubarwienie ochronne, ostrzegawcze i mimetyczne? Jak przekonać napastnika, że możemy mu zaszkodzić? Czy ludzie też posiadają przystosowania i jak mogły się one rozwinąć? Uczniowie będą rozpoznawać na czym polega przystosowanie organizmów do życia w wybranych środowiskach. Spotkają się również z żywymi zwierzętami, które doskonale opanowały tę umiejętność.

Czas: 60 minut

 

Jeśli wejdziesz między wrony… niesamowity świat ptaków

Ptaki - od zawsze stanowiły inspirację dla ludzi. Ich sylwetki pojawiają się w herbach, na flagach, monetach. Są bohaterami wielu baśni i podań ludowych. Ptasia symbolika to częsty motyw obrazów, książek i filmów. Zdolność do lotu na wzór ptaków była czymś, czego człowiek zawsze im zazdrościł i którą to umiejętność zdobył zaledwie 100 lat temu. Zobaczmy jak są zbudowane i jak funkcjonują ptasie organizmy. Dowiemy się w jaki sposób potrafią przetrwać w bardzo różnorodnych środowiskach i czy powiedzenie o „ptasim móżdżku”, jako czymś głupim, ma pokrycie w rzeczywistości. Zapraszam do odkrywania tajemnic ptasiego królestwa.

 

Czy ryby głosu nie mają?
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.

 

Nie taki płaz straszny jak go malują
Płazy są niezwykłą grupą zwierząt. Choć pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Bo czy można sobie wyobrazić ropuchę żyjącą na pustyni? A może żabę składającą jaja na lądzie? Poznamy też najbardziej trujące zwierzęta świata oraz takie, które potrafią zmieniać kolory jak kameleon. Płazy są jednocześnie grupą organizmów bardzo narażoną na wyginięcie, również w naszym kraju. Dowiedzmy się jak wyglądają, jak żyją i co robić, by dobrze czuły się w naszym bliskim sąsiedztwie.

 

Dziwy świata roślin

Na świecie opisano blisko 300.000 gatunków roślin naczyniowych. Zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, nierzadko ekstremalne. Spotykamy je w strefie równikowej, wśród skał i lodów strefy podbiegunowej, w górach, na pustyniach oraz w głębinach morskich. Zdecydowana większość swoim wyglądem nie odbiega od typowego schematu. Występuje u nich pień/łodyga, liście, korzenie i kwiaty przekształcające się ostatecznie w owoce z nasionami. Niektóre rośliny, jak np. mszaki i paprotniki, rozmnażają się za pomocą lotnych zarodników. Pewne jest jednak to, że bez roślin życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć w formie jaką znamy. Dzięki procesowi fotosyntezy, odbywającym się w mikroskopijnych komórkach tych organizmów, wytwarzany jest pokarm w postaci cukrów i tlen. Praktycznie nie ma środowiska, które funkcjonowałoby bez roślin. Rośliny mogą zadziwić nas swoim wyglądem, rozmiarami czy trybem życia. Opinia o nich, jako nudnych i mało ciekawych organizmach, nie znajduje potwierdzenia gdy przyjrzymy im się bliżej.

 


 

SZKOLENIA

 

 

Trzeciaki w akcji

Czyli jak przygotować się do przekroczenia progu, wprowadzenie do efektywnej nauki.

 

 

 

Zapamiętywanie, koncentracja i czytanie ze zrozumieniem będą głównymi tematami warsztatów dla klas III. Dzieci będą ćwiczyć umiejętność tworzenia skojarzeń sprzyjających zapamiętywaniu oraz poznają podstawowe mnemotechniki. Wezmą udział w ćwiczeniach wspierających koncentrację oraz dowiedzą się w jaki sposób można je wykorzystać podczas nauki w domu. Ponadto będą poznawały zasady pracy z tekstem i czytania ze zrozumieniem biorąc udział w różnych grach i zabawach. Dowiedzą się jak wykorzystać zdobyte umiejętności w nauce różnych przedmiotów w kolejnych latach edukacji.

 

Po zajęciach dzieci, nauczyciele i rodzice otrzymają materiały ze wskazówkami do dalszej pracy:

 

  • jakie techniki efektywnego uczenia się można stosować na lekcji i w domu
  • jak ćwiczyć pamięć i koncentrację
  • jak trenować czytanie ze zrozumieniem
  • jak planować odrabianie pracy domowej

 

Tematyka:

 

  • Techniki zapamiętywania
  • Wspieranie pamięci wzrokowej, słuchowej i kinestetycznej
  • Ćwiczenia wspierające koncentrację
  • Czytanie ze zrozumieniem
  • Przygotowanie do odpowiedzi ustnych

 

Informacje organizacyjne:

 

Zajęcia 3 x 90 minut, przerwa zgodnie z dzwonkiem

 

Metody:

 

Praca w zespołach, parach, ćwiczenia indywidualne i grupowe, miniwykłady z prezentacjami

 


Szkolenia i warsztaty archiwalne

 

Grupa w akcji

Trening umiejętności społecznych

 

 

Każda grupa rządzi się swoimi prawami, każda wyznacza reguły, które obowiązują w klasie i narzuca role poszczególnym jej członkom. Bardzo ważne jest umiejętne planowanie pracy z taką grupą, w czym niezwykle pomocny będzie trening umiejętności społecznych.

Korzyści:

 

  • Dzięki takiemu treningowi dzieci nie będą traciły energii na niezdrową rywalizację, konflikty czy odgrywanie przed innymi kogoś kim nie są, a skoncentrują się na wspólnym poznawaniu i nauce. To szansa, by pracowały zespołowo i wzajemnie się motywując chętnie zdobywały wiedzę.
  • Dzieci nauczą się rozumieć emocje swoje i innych uczniów, trafnie odczytywać, o co myślą i czują koledzy, gdy może wprost tego nie mówią, a także rozwiązywać typowe konflikty grupowe. Jednocześnie zintegrują się jako zespół, będą się chętniej wspierać i wspólnie wyznaczać sobie nowe cele.
  • Trening może być wsparciem dla nauczyciela w pracy z klasą. Wychowawcy otrzymają po warsztatach praktyczne wskazówki do pracy z grupą.


Rodzice otrzymają informację o tym jak mogą rozwijać umiejętności społeczne swojego dziecka

Cele treningu:

 

  • Pogłębienie integracji zespołu klasowego
  • Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
  • Ćwiczenie umiejętności uważnego i aktywnego słuchania
  • Rozwijanie umiejętności wyrażania negatywnych emocji w asertywny sposób
  • Poznanie sposobów wspierających rozwiązywanie konfliktów

Tematyka:

 

  • „Ja” w klasie – ćwiczenia integrujące zespół
  • Sposoby rozwiązywania konfliktów
  • Aktywne słuchanie
  • Parafraza
  • Komunikat „ja”
  • Bariery w komunikacji
  • Wyrażanie negatywnych emocji

Metody pracy:

 

praca w podgrupach, parach, ćwiczenia zespołowe i indywidualne, mini wykład

 

Jeśli wejdziesz między wrony… niesamowity świat ptaków

Ptaki - od zawsze stanowiły inspirację dla ludzi. Ich sylwetki pojawiają się w herbach, na flagach, monetach. Są bohaterami wielu baśni i podań ludowych. Ptasia symbolika to częsty motyw obrazów, książek i filmów. Zdolność do lotu na wzór ptaków była czymś, czego człowiek zawsze im zazdrościł i którą to umiejętność zdobył zaledwie 100 lat temu. Zobaczmy jak są zbudowane i jak funkcjonują ptasie organizmy. Dowiemy się w jaki sposób potrafią przetrwać w bardzo różnorodnych środowiskach i czy powiedzenie o „ptasim móżdżku”, jako czymś głupim, ma pokrycie w rzeczywistości. Zapraszam do odkrywania tajemnic ptasiego królestwa.

 

 

 

W pajęczej sieci
Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się, czy powinniśmy się ich bać...

 

Owady – zwierzęta, które opanowały świat
Owady stanowią ponad 3/4 wszystkich żyjących gatunków na Ziemi. Ponieważ większość z nich osiąga niewielkie rozmiary, często nie zdajemy sobie sprawy jak niezwykle bogaty i różnorodny jest ich świat. Podczas zajęcia poznamy najciekawsze, wybrane aspekty z życia sześcionogich bezkręgowców. Zobaczymy gdzie żyją, jak polują, jak bronią się przed wrogami. Dowiemy się, dlaczego linieją i jak się rozwijają. Będziemy podziwiać ich zdolności konstruktorskie. Nauczymy się też rozpoznawać najważniejsze grupy owadów.

 

 

Czy ryby głosu nie mają?
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.

 

Nie taki płaz straszny jak go malują
Płazy są niezwykłą grupą zwierząt. Choć pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Bo czy można sobie wyobrazić ropuchę żyjącą na pustyni? A może żabę składającą jaja na lądzie? Poznamy też najbardziej trujące zwierzęta świata oraz takie, które potrafią zmieniać kolory jak kameleon. Płazy są jednocześnie grupą organizmów bardzo narażoną na wyginięcie, również w naszym kraju. Dowiedzmy się jak wyglądają, jak żyją i co robić, by dobrze czuły się w naszym bliskim sąsiedztwie.

 

Dziwy świata roślin

Na świecie opisano blisko 300.000 gatunków roślin naczyniowych. Zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, nierzadko ekstremalne. Spotykamy je w strefie równikowej, wśród skał i lodów strefy podbiegunowej, w górach, na pustyniach oraz w głębinach morskich. Zdecydowana większość swoim wyglądem nie odbiega od typowego schematu. Występuje u nich pień/łodyga, liście, korzenie i kwiaty przekształcające się ostatecznie w owoce z nasionami. Niektóre rośliny, jak np. mszaki i paprotniki, rozmnażają się za pomocą lotnych zarodników. Pewne jest jednak to, że bez roślin życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć w formie jaką znamy. Dzięki procesowi fotosyntezy, odbywającym się w mikroskopijnych komórkach tych organizmów, wytwarzany jest pokarm w postaci cukrów i tlen. Praktycznie nie ma środowiska, które funkcjonowałoby bez roślin. Rośliny mogą zadziwić nas swoim wyglądem, rozmiarami czy trybem życia. Opinia o nich, jako nudnych i mało ciekawych organizmach, nie znajduje potwierdzenia gdy przyjrzymy im się bliżej.

 

 

Serce i rozum 

 

 

Czytanie w akcji czyli „ MAGIA Zaklęta w Literach” 

Jaką rolę pełni bajka w życiu dziecka ? Tego uczestnicy dowiedzą się na wspaniałych warsztatach, podczas których czytane są najpiękniejsze bajki i wiersze przy akompaniamencie muzycznym. Dzieci będą poznawać i rozpoznawać różne bajkowe postaci, a przy okazji będą mogły zrozumieć jak ważne i piękne może być głośne czytanie. Specjalnie przygotowane ćwiczenia pomogą poprawić dzieciom umiejętność uważnego słuchania. Warsztaty pogłębiają również świadomość uczestników jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa czytanie. 

Czas: 60 minut

 

 
 Zajęcia prowadzi Ilona Chylewska, konferansjerka, lektorka występująca w stacjach radiowych oraz odtwórczyni roli Zenka w spektaklu dla dzieci pt. "Bajko gdzie jesteś?" na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Nagrała płytę Magia Zaklęta w Literach, która jest upominkiem na warsztatach Czytanie w akcji

 

 

Dobre maniery w akcji - Savoir-Vivre

Proszę, przepraszam, dziękuję - jakże proste i ważne słowa w życiu każdego człowieka, a jednak zdarza się że zapominamy jaka tkwi w nich siła. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę na temat dobrego zachowania się przy stole, w miejscach publicznych i przede wszystkim w szkole. Czy umiemy poprawnie posługiwać się sztućcami, zawiązać krawat albo właściwie się przedstawić? Jakie zachowanie wobec dziadków, rodziców, nauczycieli i innych dorosłych jest wizytówką dobrego wychowania, a jakie świadczy o jego braku. Gdzie znajomość reguł dobrego zachowania jest nam niezbędna i jak wiele możliwości może otworzyć przed nami ? Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach podczas których nauka będzie połączona z treningiem i odgrywaniem przez uczniów ciekawych scenek.

 

 

Tematyka spotkania:

  • czym są dobre maniery, co mogą zmienić w naszym życiu
  • jak się witać z różnymi osobami
  • dlaczego mówienie Pan/Pani jest takie ważne
  • czy to jak wyglądam ma znaczenie
  • podstawowe zasady podczas posiłku

Grupa otrzymuje dyplom i specjalnie przygotowane materiały

Czas: 60 minut

Zajęcia poprowadzi Ilona Chylewska (kliknij)

 

 

Centrum pieniądza w akcji


 

Płacidła w akcji

Warsztaty, które przeniosą nas do czasów gdy nie znano jeszcze pieniędzy, ale gdzie istniał już handel. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jak żyło się bez pieniędzy oraz jak wyceniano towary. Krok po kroku zostanie wyjaśniona droga od wymiany towarowej do dzisiejszego systemu pieniężnego. Na podstawie przykładów uczestnicy będą mogli odkryć najważniejsze cechy dobrego pieniądza, aby móc stworzyć model swojej własnej monety.

 

 

Banknoty w akcji

Każdy z nas codziennie posługuje się pieniędzmi. Dokonujemy licznych transakcji finansowych, ale czy potrafimy uchronić się przed niebezpieczeństwem związanym z fałszywymi banknotami? W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z systemem projektowania oraz produkowania polskich banknotów. Dodatkowo każdy zaprojektuje swój własny banknot kolekcjonerski, który będzie posiadał wszystkie niezbędne elementy oraz zabezpieczenia, na które zwykle nie zwracamy uwagi.

 

 

 

 

Architektura w akcji 

 

 

Ogród w akcji

Warsztaty o tematyce związanej z architekturą krajobrazu, która jest niezwykle rozległą dziedziną naukową, poruszającą tematy artystyczne, techniczne, komputerowe, prawne oraz przyrodnicze. W trakcie zajęć uczniowie skupieni będą na zaprojektowaniu fragmentu ogrodu zgodnie z wytycznymi oraz właściwościami przyrodniczymi i funkcjonalnymi. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz rysunku technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych ogrodu, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych ogrodów i tarasów.

 

 

Pokój w akcji

Warsztaty o tematyce architektury wnętrz, dziedziny która związana jest z tematami artystycznymi, historią sztuki, technikami komputerowymi oraz budownictwem. Sama architektura wnętrz zezwala na projektowanie przestrzeni biurowej, handlowej oraz domowej. W trakcie trwania zajęć uczniowie zaprojektują sypialnię oraz salon spełniające ich wszystkie potrzeby artystyczne oraz funkcjonalne. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych wnętrz, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych domów.

 

Labirynt, wieża, most lub zamek w akcji

Warsztaty o tematyce budowlanej, wymagające zręczności i pomysłowości. Zajęcia w prowadzą uczniów w świat architektury oraz pracy architekta. Wszyscy przećwiczą podstawowe etapy projektowe od wyobraźni, przez szkice po makietowanie. Wyobraźnia przestrzenna pomoże stworzyć model konstrukcji budowli, która będzie musiała przejść testy wytrzymałości.

 

Rzeźba w akcji

Zręczne dłonie przydają się w różnych zajęciach, w połączeniu z wyobraźnią przestrzenną mogą okazać się umiejętnością przydatną w wielu zawodach. W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z podstawami wizji przestrzennej i perspektywy oraz z jedną z ciekawszych technik rzeźbiarskich, umożliwiających tworzenie w różnych warunkach.

 

 

Design w akcjiWarsztaty o tematyce techniczno - artystycznej z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Na zajęciach uczniowie przekonają się, że wszystko co nas otacza, od zszywacza do papieru po telewizory, musi być dokładnie przemyślane i zaprojektowane nie tylko przez inżynierów ale także przez artystów. W trakcie pracy każdy zaprojektuje, zgodnie z wytycznymi oraz indywidualnymi potrzebami, konkretny przedmiot. 

 

Cztery pory roku w kulturze ludowej Polski w akcji 

 

 

Mroźna zima w akcji

Gdy nadchodzi zima, a z nią mróz, gdy ziemia okryta jest puszystym śniegiem, wszystko w naturze powoli zasypia. Ustają też prace rolnicze, zmieniają się prace gospodarskie. Czym zatem zajmowali się nasi dziadkowie i babcie w dawnych czasach w okresie zimowym? Co to jest darcie pierza i czym jest wieczorynka, a także jakie opowieści można było usłyszeć siedząc na zapiecku? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów. 

 

 

Rozkwitająca wiosna w akcji

Czy można przywołać porę roku? Dawniej wierzono, że odpowiednie obrzędy potrafią obudzić naturę, przywołać jakieś siły lub dobry los. Wiosna jest czasem przebudzania się do życia, dzięki niej widzimy, jak zatacza się krąg natury. Na wsiach jest to też czas, w którym rozpoczynają się prace rolnicze i gospodarskie.

 

 

Pracowite lato w akcji

Czas letni, kojarzony głównie z wakacyjnym wypoczynkiem w słońcu i magią nocy świętojańskiej, nie dla wszystkich jest czasem wolnym. Dawniej, jak również i dziś, na wsiach jest to czas najbardziej intensywnych prac rolniczych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała praca w polu, a także co to są dożynki i jak powstaje chleb.

 

 

Kolorowa jesień w akcji

Jesień to czas powolnego zasypiania natury i czas zbierania zapasów, aby przetrwać zimę. Jest to czas tajemniczy, w którym ludzie wspominają swoich przodków a także patronów, których upamiętniają liczne święta.

Podczas warsztatów poznamy legendy o kilku znanych patronach, np. o św. Marcinie i św. Mikołaju, a także poznamy mniej znane wróżby andrzejkowe. 

 

 

Natura i kultura

 

 

 Budowle w akcji, czyli jak ludzie mieszkają i żyją w różnych częściach świata

Czym różni się dom zbudowany na obszarze arktycznym przez Inuitów od tego zbudowanego w strefie równikowej przez Masajów? W jaki sposób i z jakich materiałów budowane są domy w różnych częściach świata? Jakie funkcje powinien spełniać dom i czy ma jakieś wyjątkowe przestrzenie?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów.

 

 

     

 

 

 

Przedmioty w akcji, czyli różnorodność kultury materialnej

Czy wiecie, co to jest makutra? A co to jest burczybas? Podczas warsztatów zastanowimy się, do czego potrzebne są nam przedmioty i czy możemy się bez nich obejść. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, z czego robiono narzędzia w różnych częściach świata i czemu się od siebie różnią. Porozmawiamy również o tym, czym jest kultura materialna, którą tworzy człowiek wokół siebie. A także, czy przedmioty są ważne w naszym życiu i czy mamy jakieś ulubione rzeczy.

 

Bogowie w akcji, czyli wierzenia z różnych stron świata

Gdzie mieszkają bogowie i ilu ich jest? Czy świat powstał z wybuchu? Czy może z żółwiego jaja lub wyrósł jak drzewo, a może wyłonił się z wielkiej wody? Uczestnicy warsztatu poznają kilka legend o powstaniu świata, a także zapoznają się z wierzeniami, praktykami i symbolami z różnych religii.

 

 

     

 

 

 

Dźwięki w akcji, czyli muzyka z różnych kultur

Muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, w zabawie, przy odpoczynku oraz w obrzędach. W trakcie warsztatów posłuchamy muzyki z różnych stron świata i zastanowimy się, jakie są jej funkcje w danej kulturze. Uczestnicy dowiedzą się również, z czego zrobione były najstarsze instrumenty świata oraz z jakich materiałów współcześnie można zrobić instrumenty muzyczne.