Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne

Jak sprawniej poradzić sobie z pracą domową?

 

- Ucz się zawsze w tym samym miejscu, najlepiej w swoim pokoju przy biurku. Zadbaj o dobre oświetlenie. Zanim zaczniesz się uczyć, przygotuj wszystkie potrzebne materiały.

- Staraj się odrabiać lekcje codziennie o stałej porze.

- Zaplanuj kolejność wykonywanych zadań. Na początek wybierz łatwe zadania, potem trudniejsze, a na koniec, kiedy jesteś już zmęczony zostaw najprostsze prace.

 

- Staraj się przed nauką robić sobie rozgrzewki, tzn. tzw. gimnastykę umysłu.

- Pamiętaj o robieniu krótkich przerw w nauce.

- Aby dobrze pamiętać twórz zabawne historyjki, zastąp liczby obrazkami, by ułatwić sobie zapamiętywanie dat, zamiast pisać – rysuj.

- Im więcej zmysłów zaangażujesz podczas nauki, tym więcej zapamiętasz. - Staraj się angażować wzrok– notując, podkreślając kolorem, oznaczając ważne fragmenty w podręczniku kolorowymi karteczkami. Notując, staraj się jak najwięcej informacji wyrazić poprzez rysunki.

- Włącz do nauki zmysł słuchu – czytaj na głos, śpiewaj swoje notatki lub odczytuj je zabawnym głosem, nagrywaj to, co trudno ci zapamiętać.

 

- Dołącz do tego ruch – spróbuj chodzić podczas nauki, notuj na dużych kartkach papieru (A3, A2), notuj metodą map myśli, korzystaj z fiszek, znajdź w internecie ciekawie zilustrowane materiały, które mogą wspomóc twoje uczenie się.

- Istotą wszystkich metod zapamiętywania jest tworzenie twórczych skojarzeń, które angażują wszystkie nasze zmysły oraz są pełne akcji, humoru, emocji. Ważne, by tworząc skojarzenie, umieścić w nim siebie i zobaczyć je w wyobraźni jak fragment filmu.

- Twoja nauka będzie najbardziej efektywna, gdy będziesz dbać o „rozgrzewki” – tzw.gimnastykę umysłu przed rozpoczęciem właściwej nauki oraz o odpowiednie formy odpoczynku.

Żeby coś zapamiętać wymyślaj historyjki pełne akcji, ruchu i huku. Powinny być śmieszne i całkowicie niemożliwe.

 

Wkrótce dalszy ciąg wskazówek dotyczących odrabiania pracy domowej.

Jeżeli jesteś ciekawy i chciałbyś nauczyć się więcej o tym jak sprawnie radzić sobie z pracami domowymi i efektywnie się uczyć zapraszamy na nasze szkolenia - wystarczy kliknąć...