Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne

 

 

 

 

 

SPOTKANIA ONLINE

Jeśli wejdziesz między wrony… niesamowity świat ptaków

Ptaki - od zawsze stanowiły inspirację dla ludzi. Ich sylwetki pojawiają się w herbach, na flagach, monetach. Są bohaterami wielu baśni i podań ludowych. Ptasia symbolika to częsty motyw obrazów, książek i filmów. Zdolność do lotu na wzór ptaków była czymś, czego człowiek zawsze im zazdrościł i którą to umiejętność zdobył zaledwie 100 lat temu. Zobaczmy jak są zbudowane i jak funkcjonują ptasie organizmy. Dowiemy się w jaki sposób potrafią przetrwać w bardzo różnorodnych środowiskach i czy powiedzenie o „ptasim móżdżku”, jako czymś głupim, ma pokrycie w rzeczywistości. Zapraszam do odkrywania tajemnic ptasiego królestwa.


 

W pajęczej sieci
Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się, czy powinniśmy się ich bać...

 


Owady – zwierzęta, które opanowały świat
Owady stanowią ponad 3/4 wszystkich żyjących gatunków na Ziemi. Ponieważ większość z nich osiąga niewielkie rozmiary, często nie zdajemy sobie sprawy jak niezwykle bogaty i różnorodny jest ich świat. Podczas zajęć poznamy najciekawsze, wybrane aspekty z życia sześcionogich bezkręgowców. Zobaczymy gdzie żyją, jako polują, jak bronią się przed wrogami. Dowiemy się, dlaczego linieją i jak się rozwijają. Będziemy podziwiać ich zdolności konstruktorskie. Nauczymy się też rozpoznawać najważniejsze grupy owadów.

 


Czy ryby głosu nie mają?
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.

 


Nie taki płaz straszny jak go malują
Płazy są niezwykłą grupą zwierząt. Choć pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Bo czy można sobie wyobrazić ropuchę żyjącą na pustyni? A może żabę składającą jaja na lądzie? Poznamy też najbardziej trujące zwierzęta świata oraz takie, które potrafią zmieniać kolory jak kameleon. Płazy są jednocześnie grupą organizmów bardzo narażoną na wyginięcie, również w naszym kraju. Dowiedzmy się jak wyglądają, jak żyją i co robić, by dobrze czuły się w naszym bliskim sąsiedztwie.

 


Dziwy świata roślin
Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się, czy powinniśmy się ich bać...

 


W pajęczej sieci
Na świecie opisano blisko 300.000 gatunków roślin naczyniowych. Zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, nierzadko ekstremalne. Spotykamy je w strefie równikowej, wśród skał i lodów strefy podbiegunowej, w górach, na pustyniach oraz w głębinach morskich. Zdecydowana większość swoim wyglądem nie odbiega od typowego schematu. Występuje u nich pień/łodyga, liście, korzenie i kwiaty przekształcające się ostatecznie w owoce z nasionami. Niektóre rośliny, jak np. mszaki i paprotniki, rozmnażają się za pomocą lotnych zarodników. Pewne jest jednak to, że bez roślin życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć w formie jaką znamy. Dzięki procesowi fotosyntezy, odbywającym się w mikroskopijnych komórkach tych organizmów, wytwarzany jest pokarm w postaci cukrów i tlen. Praktycznie nie ma środowiska, które funkcjonowałoby bez roślin. Rośliny mogą zadziwić nas swoim wyglądem, rozmiarami czy trybem życia. Opinia o nich, jako nudnych i mało ciekawych organizmach, nie znajduje potwierdzenia gdy przyjrzymy im się bliżej.

 

 

 


 

 

 

 

WARSZTATY

 

Centrum pieniądza w akcji

 

 

 

Płacidła w akcji

Warsztaty, które przeniosą nas do czasów gdy nie znano jeszcze pieniędzy, ale gdzie istniał już handel. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jak żyło się bez pieniędzy oraz jak wyceniano towary. Krok po kroku zostanie wyjaśniona droga od wymiany towarowej do dzisiejszego systemu pieniężnego. Na podstawie przykładów uczestnicy będą mogli odkryć najważniejsze cechy dobrego pieniądza, aby móc stworzyć model swojej własnej monety.

Odpowiemy na pytania:

• Jak wyglądały pierwsze transakcje finansowe?
• Ile warta była muszelka i co można było za nią kupić?
• Sól, owca, zboże, kamień czym jeszcze płacono w różnych regionach świata?
• Po co ludziom pieniądze?
• Kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze pieniądze?
• Jakie cechy powinien posiadać dobry pieniądz?
• Jak wyglądała pierwsza moneta?

 

Tematyka spotkania:

 

• Wymiana barterowa

• Wycena towarów

• Rodzaje płacideł

• Najstarsza moneta

• Cechy dobrego pieniądza

 

SAMODZIELNE WYKONANIE MODELU MONETY

 

 


 

Banknoty w akcji
Każdy z nas codziennie posługuje się pieniędzmi. Dokonujemy licznych transakcji finansowych, ale czy potrafimy uchronić się przed niebezpieczeństwem związanym z fałszywymi banknotami? W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z systemem projektowania oraz produkowania polskich banknotów. Dodatkowo każdy zaprojektuje swój własny banknot kolekcjonerski, który będzie posiadał wszystkie niezbędne elementy oraz zabezpieczenia, na które zwykle nie zwracamy uwagi.

Odpowiemy na pytania:

• Czym jest pieniądz?
• Z jakich elementów składa się banknot?
• Jak wyglądają banknoty z różnych stron świata?
• Jak i gdzie drukuje się banknoty?
• Czy banknoty są tylko papierowe?
• Czy można sfałszować banknoty?
• Jakie zabezpieczenia stosuje się na banknotach?

Tematyka spotkania:

• Banknoty oraz ich obowiązkowe elementy

• Zabezpieczenia na banknotach

• Emisja pieniędzy

• Etapy produkcji banknotów

• Projektowanie banknotów

• Banknoty kolekcjonerskie

 

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE WŁASNEGO BANKNOTU

 

 

 


Architektura w akcji

 


Ogród w akcji
Warsztaty o tematyce związanej z architekturą krajobrazu, która jest niezwykle rozległą dziedziną naukową, poruszającą tematy artystyczne, techniczne, komputerowe, prawne oraz przyrodnicze. W trakcie zajęć uczniowie skupieni będą na zaprojektowaniu fragmentu ogrodu zgodnie z wytycznymi oraz właściwościami przyrodniczymi i funkcjonalnymi. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz rysunku technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych ogrodu, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych ogrodów i tarasów.

Tematyka spotkania:

• Architektura krajobrazu

• Dobór roślinności w ogrodzie

• Rysunek techniczny

• Ergonomia

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE WŁASNEGO OGRÓDKA


 

Pokój w akcjiWarsztaty o tematyce architektury wnętrz, dziedziny która związana jest z tematami artystycznymi, historią sztuki, technikami komputerowymi oraz budownictwem. Sama architektura wnętrz zezwala na projektowanie przestrzeni biurowej, handlowej oraz domowej. W trakcie trwania zajęć uczniowie zaprojektują sypialnię oraz salon spełniające ich wszystkie potrzeby artystyczne oraz funkcjonalne. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych wnętrz, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych domów.

Odpowiemy na pytania:
• Co to jest podział funkcjonalny?
• Czemu światło ma tak duże znaczenie?
• Czy kolory mają wpływ na nasze samopoczucie?
• Czym jest psychologia koloru?
• Wykorzystanie przykładowych wzorów i wybranych elementów wystroju.

Tematyka spotkania:

• Architektura wnętrz

• Materiałoznawstwo

• Rysunek techniczny

• Ergonomia

• Zasady kompozycji

 


Labirynt, wieża, most lub zamek w akcji
Warsztaty o tematyce budowlanej, wymagające zręczności i pomysłowości. Zajęcia w prowadzą uczniów w świat architektury oraz pracy architekta. Wszyscy przećwiczą podstawowe etapy projektowe od wyobraźni, przez szkice po makietowanie. Wyobraźnia przestrzenna pomoże stworzyć model konstrukcji budowli, która będzie musiała przejść testy wytrzymałości.

W ramach spotkania możliwe są 4 tematy do wyboru:

Labirynt

Wieża

Most

Zamek

 

Każdy temat dotyczy innej dziedziny architektonicznej oraz innych elementów konstrukcyjnych. Do każdej z budowli zostaną omówione inne właściwości fizyczne.

 

Tematyka spotkania:

Budownictwo

Konstrukcje

Najbardziej niezwykłe budowle

Rysunek techniczny

Wytrzymałość

 

WYKONANIE MOSTÓW Z UDOSTĘPNIONYCH MATERIAŁÓW Z KONKRETNYMI ELEMENTAMI

 


Rzeźba w akcji
Zręczne dłonie przydają się w różnych zajęciach, w połączeniu z wyobraźnią przestrzenną mogą okazać się umiejętnością przydatną w wielu zawodach. W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z podstawami wizji przestrzennej i perspektywy oraz z jedną z ciekawszych technik rzeźbiarskich, umożliwiających tworzenie w różnych warunkach.

Odpowiemy na pytania:

• Czym jest rzeźba?
• Jakaie są zasady perspektywy i kompozycji?
• Gdzie znajdują się najsłynniejsze rzeźby na świecie?
• W czym można rzeźbić?
• Jakich narzędzi używają rzeźbiarze?

Tematyka spotkania:

Rzeźba

Wyobraźnia przestrzenna

Materiałoznawstwo

Zdolności manualne

 

SAMODZIELNE WYKONANIE RZEŹBY W GĄBCE FLORYSTYCZNEJ


Design w akcji
Warsztaty o tematyce techniczno - artystycznej z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Na zajęciach uczniowie przekonają się, że wszystko co nas otacza, od zszywacza do papieru po telewizory, musi być dokładnie przemyślane i zaprojektowane nie tylko przez inżynierów ale także przez artystów. W trakcie pracy każdy zaprojektuje, zgodnie z wytycznymi oraz indywidualnymi potrzebami, konkretny przedmiot. Prace zostaną przedstawione w formie rysunku artystycznego oraz technicznego.

W ramach warsztatu możliwe są cztery tematy do wyboru:

AGD

Pojazdy

Torby i plecaki

Meble

 

Tematyka spotkania:

Wzornictwo

Funkcjonalność rzeczy

Rysunek techniczny

Ergonomia

Marketing

 

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE DANEGO PRZEDMIOTU ZGODNIE Z WYTYCZNYMI


 

Cztery pory roku w kulturze ludowej Polski w akcji

 

Mroźna zima w akcji
Gdy nadchodzi zima, a z nią mróz, gdy ziemia okryta jest puszystym śniegiem, wszystko w naturze powoli zasypia. Ustają też prace rolnicze, zmieniają się prace gospodarskie. Czym zatem zajmowali się nasi dziadkowie i babcie w dawnych czasach w okresie zimowym? Co to jest darcie pierza i czym jest wieczorynka, a także jakie opowieści można było usłyszeć siedząc na zapiecku? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów.

 

Boże Narodzenie – zwyczaje z różnych regionów Polski.

Nowy Rok – wierzenia, wróżby, pieczywo obrzędowe.

Karnawał – świat na opak.

 

Wykonanie ludowej dekoracji świątecznej, noworocznej lub karnawałowej


Rozkwitająca wiosna w akcji
Czy można przywołać porę roku? Dawniej wierzono, że odpowiednie obrzędy potrafią obudzić naturę, przywołać jakieś siły lub dobry los. Wiosna jest czasem przebudzania się do życia, dzięki niej widzimy, jak zatacza się krąg natury. Na wsiach jest to też czas, w którym rozpoczynają się prace rolnicze i gospodarskie. Podczas warsztatów porozmawiamy o wiosennym dniu codziennym i o świętach obchodzonych dawniej na wsiach w Polsce.

 

Obrzędy przywoływania wiosny, symbole wiosny.

Wiosenne prace rolnicze i gospodarskie na wsi.

Wielkanoc a święta przedchrześcijańskie.

Ziołolecznictwo – w czym mogą nam pomóc rośliny?

 

Wykonanie ozdoby z użyciem roślin

 


Pracowite lato w akcji
Czas letni, kojarzony głównie z wakacyjnym wypoczynkiem w słońcu i magią nocy świętojańskiej, nie dla wszystkich jest czasem wolnym. Dawniej, jak również i dziś, na wsiach jest to czas najbardziej intensywnych prac rolniczych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała praca w polu, a także co to są dożynki i jak powstaje chleb. Porozmawiamy również o tym, czy dzieci miały wakacje czy może pomagały rodzicom przy pracach gospodarskich.

Początek lata i noc świętojańska

Letnie prace rolnicze

Zabawy letnie

 

Wykonanie zabawki ludowej lub dekoracji ludowej

 


Kolorowa jesień w akcji
Jesień to czas powolnego zasypiania natury i czas zbierania zapasów, aby przetrwać zimę. Jest to czas tajemniczy, w którym ludzie wspominają swoich przodków a także patronów, których upamiętniają liczne święta. Podczas warsztatów poznamy legendy o kilku znanych patronach, np. o św. Marcinie i św. Mikołaju, a także poznamy mniej znane wróżby andrzejkowe.

 

Pamięć o zmarłych i zwyczaje zaduszkowe.

Obchody świętomarcińskie.

Czas wróżb miłosnych.

Adwent - czas przygotowania.

Mikołajki – kim był św.Mikołaj?

 

Wykonanie obrazka malowanego na szkle z wybranym patronem

 


Natura i kultura

 

Budowle w akcji, czyli jak ludzie mieszkają i żyją w różnych częściach świata.
Czym różni się dom zbudowany na obszarze arktycznym przez Inuitów od tego zbudowanego w strefie równikowej przez Masajów? W jaki sposób i z jakich materiałów budowane są domy w różnych częściach świata? Jakie funkcje powinien spełniać dom i czy ma jakieś wyjątkowe przestrzenie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Czy położenie geograficzne i klimat wpływają na wygląd domów i ich zastosowanie?

• Ciekawe budowle dawnych cywilizacji.

• Nowoczesne rozwiązania domów mieszkalnych.

• Wykonanie makiety przedstawiającej różnorodność budownictwa na świecie

 

 Zapraszamy do obejrzenia przezentacji z warsztatów.

 

 

 

 


 

Przedmioty w akcji, czyli różnorodność kultury materialnej
Czy wiecie, co to jest makutra? A co to jest burczybas? Podczas warsztatów zastanowimy się, do czego potrzebne są nam przedmioty i czy możemy się bez nich obejść. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, z czego robiono narzędzia w różnych częściach świata i czemu się od siebie różnią. Porozmawiamy również o tym, czym jest kultura materialna, którą tworzy człowiek wokół siebie. A także, czy przedmioty są ważne w naszym życiu i czy mamy jakieś ulubione rzeczy.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Rodzaje wykonywanych prac a środowisko przyrodnicze.

• Sztuka z różnych stron świata.

• Zaprojektowanie własnego niepowtarzalnego przedmiotu

 

 


 

Bogowie w akcji, czyli wierzenia z różnych stron świata
Gdzie mieszkają bogowie i ilu ich jest? Czy świat powstał z wybuchu? Czy może z żółwiego jaja lub wyrósł jak drzewo, a może wyłonił się z wielkiej wody? Uczestnicy warsztatu poznają kilka legend o powstaniu świata, a także zapoznają się z wierzeniami, praktykami i symbolami z różnych religii.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Różne systemy wierzeń i praktyk religijnych i magicznych na świecie.

• Magiczny świat wokół nas.

• Symbole religijne i ważne miejsca kultu.

 

Wykonanie projektu mandali lub totemu.

 

 

 


 

Dźwięki w akcji, czyli muzyka z różnych kulturMuzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, w zabawie, przy odpoczynku oraz w obrzędach. W trakcie warsztatów posłuchamy muzyki z różnych stron świata i zastanowimy się, jakie są jej funkcje w danej kulturze. Uczestnicy dowiedzą się również, z czego zrobione były najstarsze instrumenty świata oraz z jakich materiałów współcześnie można zrobić instrumenty muzyczne.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Co to jest muzyka i gdzie ją możemy spotkać?

• Funkcje muzyki i jej zastosowanie w obrzędach i zwyczajach.

• Wiele kultur, wiele dźwięków.

 

Wykonanie prostego instrumentu muzycznego


Serce i rozum

 

 

Czytanie w akcji czyli „ MAGIA Zaklęta w Literach”
Jaką rolę pełni bajka w życiu dziecka ? Tego uczestnicy dowiedzą się na wspaniałych warsztatach, podczas których czytane są najpiękniejsze bajki i wiersze przy akompaniamencie muzycznym. Dzieci będą poznawać i rozpoznawać różne bajkowe postaci, a przy okazji będą mogły zrozumieć jak ważne i piękne może być głośne czytanie. Specjalnie przygotowane ćwiczenia pomogą poprawić dzieciom umiejętność uważnego słuchania. Warsztaty pogłębiają również świadomość uczestników jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywa czytanie.

 

Czas: 60 minut

 


 

Zajęcia prowadzi Ilona Chylewska, konferansjerka, lektorka występująca w stacjach radiowych oraz odtwórczyni roli Zenka w spektaklu dla dzieci pt. "Bajko gdzie jesteś?" na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Nagrała płytę Magia Zaklęta w Literach, która jest upominkiem na warsztatach Czytanie w akcji.

 


 

Świat zwierząt i ludzi

 

Pająki w akcji
Kim są i jak żyją pająki? Jak powstaje pajęcza sieć i do czego służy? Jak pająki funkcjonują we wrogim środowisku i jakim arsenałem dysponują, by móc schwytać swoje ofiary? Dlaczego pająki są ważnym elementem natury i czemu warto, by żyły w naszym otoczeniu? Czy są pająki , które tańczą tak pięknie, że mogłyby wystąpić w turnieju? W trakcie warsztatów uczniowie poznają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pająków, a także zobaczą żywe okazy tych ośmionożnych stawonogów.

Czas: 60 minut

 


Owady w akcji
Jak zbudowane jest ciało owada? Jak owady żyją i jak polują? W jaki sposób chronią się przed drapieżnikami? Czy życie człowieka i innych dużych organizmów byłoby możliwe bez tej chmary drobnych, sześcionożnych zwierząt? Jak bardzo jest to zróżnicowany świat i jaki piękny? Na te i inne pytania uczniowie znajdą odpowiedź podczas warsztatów, a także będą mogli zapoznać się z żywymi przedstawicielamigromady owadów.

Czas: 60 minut


Wzrok w akcji
Jak jest zbudowane nasze oko i jak działa? Jak odbieramy i interpretujemy obrazy? Dlaczego oko ośmiornicy jest lepsze od ludzkiego? Jak łatwo oszukać nasz wzrok? Jak zwierzęta potrafią zwieść drapieżniki, które na nie polują? Na czym polega iluzja? Podczas warsztatów „Wzrok w akcji” spróbujemy też zobaczyć świat okiem psa i owada. Uczniowie będą mogli zobaczyć żywe zwierzęta, które stosują różnorodne techniki obrony i ataku.

Czas: 60 minut


Przystosowania w akcji
Czym jest przystosowanie i jak żywe organizmy radzą sobie w niesprzyjających warunkach środowiska lub we wrogim otoczeniu? Jak wygląda ubarwienie ochronne, ostrzegawcze i mimetyczne? Jak przekonać napastnika, że możemy mu zaszkodzić? Czy ludzie też posiadają przystosowania i jak mogły się one rozwinąć? Uczniowie będą rozpoznawać na czym polega przystosowanie organizmów do życia w wybranych środowiskach. Spotkają się również z żywymi zwierzętami, które doskonale opanowały tę umiejętność.

Czas: 60 minut 

SZKOLENIA

 

 

Trzeciaki w akcji

Czyli jak przygotować się do przekroczenia progu, wprowadzenie do efektywnej nauki.

 

 

 

Zapamiętywanie, koncentracja i czytanie ze zrozumieniem będą głównymi tematami warsztatów dla klas III. Dzieci będą ćwiczyć umiejętność tworzenia skojarzeń sprzyjających zapamiętywaniu oraz poznają podstawowe mnemotechniki. Wezmą udział w ćwiczeniach wspierających koncentrację oraz dowiedzą się w jaki sposób można je wykorzystać podczas nauki w domu. Ponadto będą poznawały zasady pracy z tekstem i czytania ze zrozumieniem biorąc udział w różnych grach i zabawach. Dowiedzą się jak wykorzystać zdobyte umiejętności w nauce różnych przedmiotów w kolejnych latach edukacji.

 

Po zajęciach dzieci, nauczyciele i rodzice otrzymają materiały ze wskazówkami do dalszej pracy:

 

 • jakie techniki efektywnego uczenia się można stosować na lekcji i w domu
 • jak ćwiczyć pamięć i koncentrację
 • jak trenować czytanie ze zrozumieniem
 • jak planować odrabianie pracy domowej

 

Tematyka:

 

 • Techniki zapamiętywania
 • Wspieranie pamięci wzrokowej, słuchowej i kinestetycznej
 • Ćwiczenia wspierające koncentrację
 • Czytanie ze zrozumieniem
 • Przygotowanie do odpowiedzi ustnych

 

Informacje organizacyjne:

 

Zajęcia 3 x 90 minut, przerwa zgodnie z dzwonkiem

 

Metody:

 

Praca w zespołach, parach, ćwiczenia indywidualne i grupowe, miniwykłady z prezentacjami

 

 


Grupa w akcji

Trening umiejętności społecznych

 

 

 

Każda grupa rządzi się swoimi prawami, każda wyznacza reguły, które obowiązują w klasie i narzuca role poszczególnym jej członkom. Bardzo ważne jest umiejętne planowanie pracy z taką grupą, w czym niezwykle pomocny będzie trening umiejętności społecznych.

 

Korzyści:

 

 • Dzięki takiemu treningowi dzieci nie będą traciły energii na niezdrową rywalizację, konflikty czy odgrywanie przed innymi kogoś kim nie są, a skoncentrują się na wspólnym poznawaniu i nauce. To szansa, by pracowały zespołowo i wzajemnie się motywując chętnie zdobywały wiedzę.
 • Dzieci nauczą się rozumieć emocje swoje i innych uczniów, trafnie odczytywać, o co myślą i czują koledzy, gdy może wprost tego nie mówią, a także rozwiązywać typowe konflikty grupowe. Jednocześnie zintegrują się jako zespół, będą się chętniej wspierać i wspólnie wyznaczać sobie nowe cele.
 • Trening może być wsparciem dla nauczyciela w pracy z klasą. Wychowawcy otrzymają po warsztatach praktyczne wskazówki do pracy z grupą.


Rodzice otrzymają informację o tym jak mogą rozwijać umiejętności społeczne swojego dziecka

 

Cele treningu:

 

 • Pogłębienie integracji zespołu klasowego
 • Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
 • Ćwiczenie umiejętności uważnego i aktywnego słuchania
 • Rozwijanie umiejętności wyrażania negatywnych emocji w asertywny sposób
 • Poznanie sposobów wspierających rozwiązywanie konfliktów

 

Tematyka:

 

 • „Ja” w klasie – ćwiczenia integrujące zespół
 • Sposoby rozwiązywania konfliktów
 • Aktywne słuchanie
 • Parafraza
 • Komunikat „ja”
 • Bariery w komunikacji
 • Wyrażanie negatywnych emocji

 

Metody pracy:

 

praca w podgrupach, parach, ćwiczenia zespołowe i indywidualne, mini wykład