Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne


 


 

 

 

 

 

SPOTKANIA ONLINE

 

Jeśli wejdziesz między wrony… niesamowity świat ptaków

Ptaki - od zawsze stanowiły inspirację dla ludzi. Ich sylwetki pojawiają się w herbach, na flagach, monetach. Są bohaterami wielu baśni i podań ludowych. Ptasia symbolika to częsty motyw obrazów, książek i filmów. Zdolność do lotu na wzór ptaków była czymś, czego człowiek zawsze im zazdrościł i którą to umiejętność zdobył zaledwie 100 lat temu. Zobaczmy jak są zbudowane i jak funkcjonują ptasie organizmy. Dowiemy się w jaki sposób potrafią przetrwać w bardzo różnorodnych środowiskach i czy powiedzenie o „ptasim móżdżku”, jako czymś głupim, ma pokrycie w rzeczywistości. Zapraszam do odkrywania tajemnic ptasiego królestwa.


 

 

W pajęczej sieci
Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się, czy powinniśmy się ich bać...

 


Owady – zwierzęta, które opanowały świat
Owady stanowią ponad 3/4 wszystkich żyjących gatunków na Ziemi. Ponieważ większość z nich osiąga niewielkie rozmiary, często nie zdajemy sobie sprawy jak niezwykle bogaty i różnorodny jest ich świat. Podczas zajęć poznamy najciekawsze, wybrane aspekty z życia sześcionogich bezkręgowców. Zobaczymy gdzie żyją, jak polują, jak bronią się przed wrogami. Dowiemy się, dlaczego linieją i jak się rozwijają. Będziemy podziwiać ich zdolności konstruktorskie. Nauczymy się też rozpoznawać najważniejsze grupy owadów.

 


Czy ryby głosu nie mają?
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.

 


Nie taki płaz straszny jak go malują
Płazy są niezwykłą grupą zwierząt. Choć pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Bo czy można sobie wyobrazić ropuchę żyjącą na pustyni? A może żabę składającą jaja na lądzie? Poznamy też najbardziej trujące zwierzęta świata oraz takie, które potrafią zmieniać kolory jak kameleon. Płazy są jednocześnie grupą organizmów bardzo narażoną na wyginięcie, również w naszym kraju. Dowiedzmy się jak wyglądają, jak żyją i co robić, by dobrze czuły się w naszym bliskim sąsiedztwie.

 


Dziwy świata roślin

Na świecie opisano blisko 300.000 gatunków roślin naczyniowych. Zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, nierzadko ekstremalne. Spotykamy je w strefie równikowej, wśród skał i lodów strefy podbiegunowej, w górach, na pustyniach oraz w głębinach morskich. Zdecydowana większość swoim wyglądem nie odbiega od typowego schematu. Występuje u nich pień/łodyga, liście, korzenie i kwiaty przekształcające się ostatecznie w owoce z nasionami. Niektóre rośliny, jak np. mszaki i paprotniki, rozmnażają się za pomocą lotnych zarodników. Pewne jest jednak to, że bez roślin życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć w formie jaką znamy. Dzięki procesowi fotosyntezy, odbywającym się w mikroskopijnych komórkach tych organizmów, wytwarzany jest pokarm w postaci cukrów i tlen. Praktycznie nie ma środowiska, które funkcjonowałoby bez roślin. Rośliny mogą zadziwić nas swoim wyglądem, rozmiarami czy trybem życia. Opinia o nich, jako nudnych i mało ciekawych organizmach, nie znajduje potwierdzenia gdy przyjrzymy im się bliżej.

 

 


 

Pracowite jak mrówki
Choć pod względem genetycznym nie mamy zbyt wiele wspólnego, to pod względem wielu zachowań owady społeczne przypominają ludzi. Opiekują się dziećmi, potrafią prowadzić wojny, uprawiają grzyby, a niektóre wypasają stada mszyc. Potrafią też budować mosty oraz wieżowce i na długo przed człowiekiem wynalazły klimatyzację. Jest jeszcze wiele innych cech, które upodabniają mrówki do ludzkich społeczeństw. Wybierzmy się w niezwykłą krainę tych maleńkich, acz walecznych owadów. Zobaczmy jak radzą sobie w otaczającym je, wrogim środowisku.

 


 

Różnorodność świata pszczół
Pszczoły pojawiły się na Ziemi ok. 100 mln lat temu. Obecnie szacuje się, że praca którą co roku wykonują na całym świecie pszczoły, warta jest około 150 mld Euro. Niestety, tych owadów ciągle ubywa. To z kolei powoduje, że zagrożona jest nie tylko sama gospodarka, ale w ogóle ludzkość. Wybierzmy się w niezwykłą krainę tych małych, pszczelich królestw. Zobaczmy jak radzą sobie w otaczającym je środowisku.

 


 

Robale i robaki – czyli wędrówka po świecie pasożytów
Tasiemce, kukułki, raflezje, glisty, nicienie i nitnikowce to przedstawiciele dużej grupy organizmów - pasożytów. Pasożytnictwo to interakcja, która pojawia się wówczas, gdy jeden organizm żyje na lub w innym organizmie żywym i żyje jego kosztem. Według różnych danych pasożyty stanowią od 20 do 70% wszystkich opisanych gatunków zwierząt. Jednakże taka forma życia spotykana jest nie tylko w świecie zwierząt, ale również roślin.

Organizm, który staje się źródłem pokarmu dla pasożyta to tak zwany żywiciel lub gospodarz. Żywiciel ponosi w tym układzie mniejsze lub większe straty. Interakcja ta zwykle jest długotrwała i trwa do momentu kiedy śmierć jednego z partnerów przerywa ten układ.

Pasożyty, zwykle nie wzbudzają sympatii ludzi. Jednakże są naukowcy - parazytolodzy, którzy badają tę grupę organizmów. Prawdziwa natura pasożytów może być ciekawa i bardzo złożona. Są one niezwykle interesującymi i zadziwiającymi organizmami. Potrafią przeżyć w bardzo trudnych warunkach, wewnątrz organizmu innych zwierząt. Niektórzy uważają, że pasożytnictwo pojawiło się w przyrodzie, ponieważ nie mogło się nie pojawić i jest częścią życia.

 


Rośliny mięsożerne
Wiemy, że to najczęściej zwierzęta zjadają rośliny, ale czy może zdarzyć się coś wprost przeciwnego? W świecie roślin spotykamy niezwykłe przypadki mięsożerców. Na niektórych z nich natrafimy również w Polsce. Pływacze, rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki i kapturnice, te zadziwiające organizmy potrafią łapać i pożerać drobne organizmy. Czasami, zwłaszcza w lasach deszczowych, ich ofiarami padają też kręgowce. Jak wyglądają? Jak polują? Poznamy na tych zajęciach.

 


 

WARSZTATY

 

Centrum pieniądza w akcji

 

 

Płacidła w akcji

 

Warsztaty, które przeniosą nas do czasów gdy nie znano jeszcze pieniędzy, ale gdzie istniał już handel. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jak żyło się bez pieniędzy oraz jak wyceniano towary. Krok po kroku zostanie wyjaśniona droga od wymiany towarowej do dzisiejszego systemu pieniężnego. Na podstawie przykładów uczestnicy będą mogli odkryć najważniejsze cechy dobrego pieniądza, aby móc stworzyć model swojej własnej monety.

Odpowiemy na pytania:

• Jak wyglądały pierwsze transakcje finansowe?
• Ile warta była muszelka i co można było za nią kupić?
• Sól, owca, zboże, kamień czym jeszcze płacono w różnych regionach świata?
• Po co ludziom pieniądze?
• Kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze pieniądze?
• Jakie cechy powinien posiadać dobry pieniądz?
• Jak wyglądała pierwsza moneta?

 

Tematyka spotkania:

 

• Wymiana barterowa

• Wycena towarów

• Rodzaje płacideł

• Najstarsza moneta

• Cechy dobrego pieniądza

 

SAMODZIELNE WYKONANIE MODELU MONETY

 


Banknoty w akcji

Każdy z nas codziennie posługuje się pieniędzmi. Dokonujemy licznych transakcji finansowych, ale czy potrafimy uchronić się przed niebezpieczeństwem związanym z fałszywymi banknotami? W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z systemem projektowania oraz produkowania polskich banknotów. Dodatkowo każdy zaprojektuje swój własny banknot kolekcjonerski, który będzie posiadał wszystkie niezbędne elementy oraz zabezpieczenia, na które zwykle nie zwracamy uwagi.

Odpowiemy na pytania:

• Czym jest pieniądz?
• Z jakich elementów składa się banknot?
• Jak wyglądają banknoty z różnych stron świata?
• Jak i gdzie drukuje się banknoty?
• Czy banknoty są tylko papierowe?
• Czy można sfałszować banknoty?
• Jakie zabezpieczenia stosuje się na banknotach?

Tematyka spotkania:

• Banknoty oraz ich obowiązkowe elementy

• Zabezpieczenia na banknotach

• Emisja pieniędzy

• Etapy produkcji banknotów

• Projektowanie banknotów

• Banknoty kolekcjonerskie

 

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE WŁASNEGO BANKNOTU

 

 

 


Bank w akcji

Warsztaty o tematyce finansowej, na których uczniowie zapoznają się z zadaniami i możliwościami współczesnych banków. Omówione zostaną takie zagadnienia jak najważniejszy bank w Polsce, sposoby zakładania kont bankowych oraz używane na co dzień przelewy i kredyty. Tematem przewodnim będzie wartość pieniądza i jak ona zmieniała się przez lata w Polsce od czasów pierwszych pieniędzy papierowych. W ramach praktycznego zadania będziemy segregować polskie pieniądze od najstarszych po współczesne oraz z pośród zniszczonych banknotów wybierzemy te, które można wymienić w banku.

Odpowiemy na pytania:

• Czym jest bank i czy jest nam potrzebny?
• Czy NBP to bank centralny?
• Jakie są rodzaje pieniędzy w Polsce i ich wartość?
• Co zrobić ze zniszczonymi banknotami?
• Jak działają banki komercyjne?
• Czy w każdym banku jest skarbiec i czy w każdym jest złoto?
• Co to jest inflacja i bańka spekulacyjna?

Tematyka spotkania:

• Bank centralny i jego funkcje

• Funkcje banków

• Konta bankowe

• Kredyty

• Wartość pieniądza

• Wymiana zniszczonych banknotów


Architektura w akcji

 

Ogród w akcji

Warsztaty o tematyce związanej z architekturą krajobrazu, która jest niezwykle rozległą dziedziną naukową, poruszającą tematy artystyczne, techniczne, komputerowe, prawne oraz przyrodnicze. W trakcie zajęć uczniowie skupieni będą na zaprojektowaniu fragmentu ogrodu zgodnie z wytycznymi oraz właściwościami przyrodniczymi i funkcjonalnymi. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz rysunku technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych ogrodu, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych ogrodów i tarasów.

Tematyka spotkania:

• Architektura krajobrazu

• Dobór roślinności w ogrodzie

• Rysunek techniczny

• Ergonomia

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE WŁASNEGO OGRÓDKA


 

Pokój w akcji

Warsztaty o tematyce architektury wnętrz, dziedziny która związana jest z tematami artystycznymi, historią sztuki, technikami komputerowymi oraz budownictwem. Sama architektura wnętrz zezwala na projektowanie przestrzeni biurowej, handlowej oraz domowej. W trakcie trwania zajęć uczniowie zaprojektują sypialnię oraz salon spełniające ich wszystkie potrzeby artystyczne oraz funkcjonalne. Prace zostaną wykonane w połączeniu dwóch technik, rysunku artystycznego oraz technicznego. Wszystkie kompozycje uczniów zostaną przeanalizowane i skonsultowane, a w trakcie pracy dojdziemy do wytworzenia prostych i uniwersalnych form aranżacyjnych wnętrz, które przydadzą się w zaprojektowaniu swoich własnych domów.

Odpowiemy na pytania:
• Co to jest podział funkcjonalny?
• Czemu światło ma tak duże znaczenie?
• Czy kolory mają wpływ na nasze samopoczucie?
• Czym jest psychologia koloru?
• Wykorzystanie przykładowych wzorów i wybranych elementów wystroju.

Tematyka spotkania:

• Architektura wnętrz

• Materiałoznawstwo

• Rysunek techniczny

• Ergonomia

• Zasady kompozycji

 


Labirynt, wieża, most lub zamek w akcji

Warsztaty o tematyce budowlanej, wymagające zręczności i pomysłowości. Zajęcia w prowadzą uczniów w świat architektury oraz pracy architekta. Wszyscy przećwiczą podstawowe etapy projektowe od wyobraźni, przez szkice po makietowanie. Wyobraźnia przestrzenna pomoże stworzyć model konstrukcji budowli, która będzie musiała przejść testy wytrzymałości.

W ramach spotkania możliwe są 4 tematy do wyboru:

Labirynt

Wieża

Most

Zamek

 

Każdy temat dotyczy innej dziedziny architektonicznej oraz innych elementów konstrukcyjnych. Do każdej z budowli zostaną omówione inne właściwości fizyczne.

 

Tematyka spotkania:

Budownictwo

Konstrukcje

Najbardziej niezwykłe budowle

Rysunek techniczny

Wytrzymałość

 

WYKONANIE MOSTÓW Z UDOSTĘPNIONYCH MATERIAŁÓW Z KONKRETNYMI ELEMENTAMI

 


Rzeźba w akcji

Zręczne dłonie przydają się w różnych zajęciach, w połączeniu z wyobraźnią przestrzenną mogą okazać się umiejętnością przydatną w wielu zawodach. W trakcie warsztatów uczniowie zapoznają się z podstawami wizji przestrzennej i perspektywy oraz z jedną z ciekawszych technik rzeźbiarskich, umożliwiających tworzenie w różnych warunkach.

Odpowiemy na pytania:

• Czym jest rzeźba?
• Jakaie są zasady perspektywy i kompozycji?
• Gdzie znajdują się najsłynniejsze rzeźby na świecie?
• W czym można rzeźbić?
• Jakich narzędzi używają rzeźbiarze?

Tematyka spotkania:

Rzeźba

Wyobraźnia przestrzenna

Materiałoznawstwo

Zdolności manualne

 

SAMODZIELNE WYKONANIE RZEŹBY W GĄBCE FLORYSTYCZNEJ


Design w akcji

Warsztaty o tematyce techniczno - artystycznej z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Na zajęciach uczniowie przekonają się, że wszystko co nas otacza, od zszywacza do papieru po telewizory, musi być dokładnie przemyślane i zaprojektowane nie tylko przez inżynierów ale także przez artystów. W trakcie pracy każdy zaprojektuje, zgodnie z wytycznymi oraz indywidualnymi potrzebami, konkretny przedmiot. Prace zostaną przedstawione w formie rysunku artystycznego oraz technicznego.

W ramach warsztatu możliwe są cztery tematy do wyboru:

AGD

Pojazdy

Torby i plecaki

Meble

 

Tematyka spotkania:

Wzornictwo

Funkcjonalność rzeczy

Rysunek techniczny

Ergonomia

Marketing

 

SAMODZIELNE ZAPROJEKTOWANIE DANEGO PRZEDMIOTU ZGODNIE Z WYTYCZNYMI


Natura i kultura

 

Budowle w akcji, czyli jak ludzie mieszkają i żyją w różnych częściach świata.

Czym różni się dom zbudowany na obszarze arktycznym przez Inuitów od tego zbudowanego w strefie równikowej przez Masajów? W jaki sposób i z jakich materiałów budowane są domy w różnych częściach świata? Jakie funkcje powinien spełniać dom i czy ma jakieś wyjątkowe przestrzenie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Czy położenie geograficzne i klimat wpływają na wygląd domów i ich zastosowanie?

• Ciekawe budowle dawnych cywilizacji.

• Nowoczesne rozwiązania domów mieszkalnych.

• Wykonanie makiety przedstawiającej różnorodność budownictwa na świecie

 

Zapraszamy do obejrzenia przezentacji z warsztatów.

 

 

 

 


 

Przedmioty w akcji, czyli różnorodność kultury materialnej

Czy wiecie, co to jest makutra? A co to jest burczybas? Podczas warsztatów zastanowimy się, do czego potrzebne są nam przedmioty i czy możemy się bez nich obejść. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, z czego robiono narzędzia w różnych częściach świata i czemu się od siebie różnią. Porozmawiamy również o tym, czym jest kultura materialna, którą tworzy człowiek wokół siebie. A także, czy przedmioty są ważne w naszym życiu i czy mamy jakieś ulubione rzeczy.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Rodzaje wykonywanych prac a środowisko przyrodnicze.

• Sztuka z różnych stron świata.

• Zaprojektowanie własnego niepowtarzalnego przedmiotu

 

 


 

Bogowie w akcji, czyli wierzenia z różnych stron świata

Gdzie mieszkają bogowie i ilu ich jest? Czy świat powstał z wybuchu? Czy może z żółwiego jaja lub wyrósł jak drzewo, a może wyłonił się z wielkiej wody? Uczestnicy warsztatu poznają kilka legend o powstaniu świata, a także zapoznają się z wierzeniami, praktykami i symbolami z różnych religii.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Różne systemy wierzeń i praktyk religijnych i magicznych na świecie.

• Magiczny świat wokół nas.

• Symbole religijne i ważne miejsca kultu.

 

Wykonanie projektu mandali lub totemu.

 

 


 

Dźwięki w akcji, czyli muzyka z różnych kultur

Muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, w zabawie, przy odpoczynku oraz w obrzędach. W trakcie warsztatów posłuchamy muzyki z różnych stron świata i zastanowimy się, jakie są jej funkcje w danej kulturze. Uczestnicy dowiedzą się również, z czego zrobione były najstarsze instrumenty świata oraz z jakich materiałów współcześnie można zrobić instrumenty muzyczne.

• Co to jest kultura i czy ma coś wspólnego z naturą?

• Co to jest muzyka i gdzie ją możemy spotkać?

• Funkcje muzyki i jej zastosowanie w obrzędach i zwyczajach.

• Wiele kultur, wiele dźwięków.

 

Wykonanie prostego instrumentu muzycznego

 


 

Cztery pory roku w kulturze ludowej Polski w akcji

 

Mroźna zima w akcji

Gdy nadchodzi zima, a z nią mróz, gdy ziemia okryta jest puszystym śniegiem, wszystko w naturze powoli zasypia. Ustają też prace rolnicze, zmieniają się prace gospodarskie. Czym zatem zajmowali się nasi dziadkowie i babcie w dawnych czasach w okresie zimowym? Co to jest darcie pierza i czym jest wieczorynka, a także jakie opowieści można było usłyszeć siedząc na zapiecku? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów.

 

Boże Narodzenie – zwyczaje z różnych regionów Polski.

Nowy Rok – wierzenia, wróżby, pieczywo obrzędowe.

Karnawał – świat na opak.

 

Wykonanie ludowej dekoracji świątecznej, noworocznej lub karnawałowej


Rozkwitająca wiosna w akcji

Czy można przywołać porę roku? Dawniej wierzono, że odpowiednie obrzędy potrafią obudzić naturę, przywołać jakieś siły lub dobry los. Wiosna jest czasem przebudzania się do życia, dzięki niej widzimy, jak zatacza się krąg natury. Na wsiach jest to też czas, w którym rozpoczynają się prace rolnicze i gospodarskie. Podczas warsztatów porozmawiamy o wiosennym dniu codziennym i o świętach obchodzonych dawniej na wsiach w Polsce.

 

Obrzędy przywoływania wiosny, symbole wiosny.

Wiosenne prace rolnicze i gospodarskie na wsi.

Wielkanoc a święta przedchrześcijańskie.

Ziołolecznictwo – w czym mogą nam pomóc rośliny?

 

Wykonanie ozdoby z użyciem roślin

 


Pracowite lato w akcji

Czas letni, kojarzony głównie z wakacyjnym wypoczynkiem w słońcu i magią nocy świętojańskiej, nie dla wszystkich jest czasem wolnym. Dawniej, jak również i dziś, na wsiach jest to czas najbardziej intensywnych prac rolniczych. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała praca w polu, a także co to są dożynki i jak powstaje chleb. Porozmawiamy również o tym, czy dzieci miały wakacje czy może pomagały rodzicom przy pracach gospodarskich.

Początek lata i noc świętojańska

Letnie prace rolnicze

Zabawy letnie

 

Wykonanie zabawki ludowej lub dekoracji ludowej

 


Kolorowa jesień w akcji

Jesień to czas powolnego zasypiania natury i czas zbierania zapasów, aby przetrwać zimę. Jest to czas tajemniczy, w którym ludzie wspominają swoich przodków a także patronów, których upamiętniają liczne święta. Podczas warsztatów poznamy legendy o kilku znanych patronach, np. o św. Marcinie i św. Mikołaju, a także poznamy mniej znane wróżby andrzejkowe.

 

Pamięć o zmarłych i zwyczaje zaduszkowe.

Obchody świętomarcińskie.

Czas wróżb miłosnych.

Adwent - czas przygotowania.

Mikołajki – kim był św.Mikołaj?

 

Wykonanie obrazka malowanego na szkle z wybranym patronem

 

 


Serce i rozum

 

Dobre maniery w akcji - Savoir-Vivre

Proszę, przepraszam, dziękuję - jakże proste i ważne słowa w życiu każdego człowieka, a jednak zdarza się że zapominamy jaka tkwi w nich siła. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę na temat dobrego zachowania się przy stole, w miejscach publicznych i przede wszystkim w szkole. Czy umiemy poprawnie posługiwać się sztućcami, zawiązać krawat albo właściwie się przedstawić? Jakie zachowanie wobec dziadków, rodziców, nauczycieli i innych dorosłych jest wizytówką dobrego wychowania, a jakie świadczy o jego braku. Gdzie znajomość reguł dobrego zachowania jest nam niezbędna i jak wiele możliwości może otworzyć przed nami ? Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach podczas których nauka będzie połączona z treningiem i odgrywaniem przez uczniów ciekawych scenek.

 

 

Tematyka spotkania:

 • czym są dobre maniery, co mogą zmienić w naszym życiu
 • jak się witać z różnymi osobami
 • dlaczego mówienie Pan/Pani jest takie ważne
 • czy to jak wyglądam ma znaczenie
 • podstawowe zasady podczas posiłku

Grupa otrzymuje dyplom i specjalnie przygotowane materiały

Czas: 90 minut

Zajęcia poprowadzi Ilona Chylewska (kliknij)

 


 

Autoprezentacja w akcji

Dlaczego efekt pierwszego wrażenia jest tak istotny? W jaki sposób powinniśmy posługiwać się komunikacją niewerbalną? To jedne z ważniejszych elementów mające ogromne znaczenie podczas autoprezentacji. Jak zdobyć większą świadomość siebie i wyeksponować swoje mocne strony? W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania siebie i wzięcia udziału w treningu budowania pewności siebie.

 

Tematyka spotkania:

 • efekt pierwszego wrażenia
 • komunikacja niewerbalna czyli mowa ciała
 • świadomość siebie, moje mocne strony
 • budowanie pewności siebie
 • techniki redukowania stresu

Grupa otrzymuje dyplom i specjalnie przygotowane materiały

Czas: 90 minut

Zajęcia poprowadzi Ilona Chylewska (kliknij)


Wystąpienia publiczne w akcji

Wspaniałe warsztaty przygotowujące dzieci do każdego rodzaju wystąpień publicznych: w konkursach, przedstawieniach, akademiach, spotkaniach rekrutacyjnych, a nawet podczas odpowiedzi ustnych w klasie.

 

 

W programie między innymi:

 • głos jako najważniejsze narzędzie pracy
 • jak mówić aby osiągnąć cel wystąpienia
 • przyciąganie i utrzymanie uwagi odbiorców
 • swoboda i pewność siebie
 • ubiór jako ważny element wystąpienia publicznego

 

Czas: 90 minut

Zajęcia poprowadzi Ilona Chylewska (kliknij)


Głos w akcji „Higiena i estetyka głosu”

Głos jako najpiękniejszy instrument człowieka. Podczas warsztatów uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję poznać tajniki poprawnego mówienia. Jak prawidłowo oddychać podczas mówienia, jak dobrać odpowiednie tempo mówienia, jak akcentować, jak zadbać o dobrą dykcję i intonację? W jaki sposób mogą modulować swój głos. Jak głosem można wyrazić emocje, budować napięcie, przykuwać uwagę słuchaczy, wcielać się w rożne postacie. Jak dbać o głos, żeby nie odmówił nam posłuszeństwa i zawsze był naszą najlepszą wizytówką.

 

 

Tematyka spotkania:

 • technika wymowy czyli poprawność mówienia
 • narządy uczestniczące w wytwarzaniu dźwięków
 • prawidłowe oddychanie
 • fonacja
 • artykulacja
 • emisja głosu
 • dykcja

Grupa otrzymuje dyplom i specjalnie przygotowane materiały

Czas: 90 minut

Zajęcia poprowadzi Ilona Chylewska (kliknij)

 


 

Świat zwierząt i ludzi

 

Pająki w akcji

Kim są i jak żyją pająki? Jak powstaje pajęcza sieć i do czego służy? Jak pająki funkcjonują we wrogim środowisku i jakim arsenałem dysponują, by móc schwytać swoje ofiary? Dlaczego pająki są ważnym elementem natury i czemu warto, by żyły w naszym otoczeniu? Czy są pająki , które tańczą tak pięknie, że mogłyby wystąpić w turnieju? W trakcie warsztatów uczniowie poznają odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pająków, a także zobaczą żywe okazy tych ośmionożnych stawonogów.

Czas: 60 minut


Owady w akcji

Jak zbudowane jest ciało owada? Jak owady żyją i jak polują? W jaki sposób chronią się przed drapieżnikami? Czy życie człowieka i innych dużych organizmów byłoby możliwe bez tej chmary drobnych, sześcionożnych zwierząt? Jak bardzo jest to zróżnicowany świat i jaki piękny? Na te i inne pytania uczniowie znajdą odpowiedź podczas warsztatów, a także będą mogli zapoznać się z żywymi przedstawicielamigromady owadów.

Czas: 60 minut


Wzrok w akcji

Jak jest zbudowane nasze oko i jak działa? Jak odbieramy i interpretujemy obrazy? Dlaczego oko ośmiornicy jest lepsze od ludzkiego? Jak łatwo oszukać nasz wzrok? Jak zwierzęta potrafią zwieść drapieżniki, które na nie polują? Na czym polega iluzja? Podczas warsztatów „Wzrok w akcji” spróbujemy też zobaczyć świat okiem psa i owada. Uczniowie będą mogli zobaczyć żywe zwierzęta, które stosują różnorodne techniki obrony i ataku.

Czas: 60 minut


Przystosowania w akcji

Czym jest przystosowanie i jak żywe organizmy radzą sobie w niesprzyjających warunkach środowiska lub we wrogim otoczeniu? Jak wygląda ubarwienie ochronne, ostrzegawcze i mimetyczne? Jak przekonać napastnika, że możemy mu zaszkodzić? Czy ludzie też posiadają przystosowania i jak mogły się one rozwinąć? Uczniowie będą rozpoznawać na czym polega przystosowanie organizmów do życia w wybranych środowiskach. Spotkają się również z żywymi zwierzętami, które doskonale opanowały tę umiejętność.

Czas: 60 minut 

SZKOLENIA

 

 

Trening koncentracji
i motywacji w akcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Intensywny trening podczas którego uczniowie wezmą udział w ćwiczeniach rozwijających koncentrację oraz dowiedzą się w jaki sposób można motywować się do nauki. Trening obejmuje trzy spotkania. Wszystkie
są prowadzone metodą warsztatową w aktywny i atrakcyjny dla uczniów sposób.

 

Tematyka:

Spotkanie I:

 • Wzmacnianie motywacji do nauki
 • Kiedy i gdzie się uczyć?
 • W co grać, co jeść, czego słuchać, żeby ułatwić sobie naukę?
 • Które zmysły warto bardziej zaangażować do nauki?


Spotkanie II:

 • Ćwiczenia koncentracji przydatne przed sprawdzianem oraz zwiększające uwagę podczas lekcji
 • Co zrobić, gdy moja uwaga „ucieka”?
 • Co zrobić, gdy brakuje mi pomysłów?
 • Jak uruchomić twórcze myślenie i „ruszyć z miejsca”?


Spotkanie III:

 • Techniki zwiększające koncentrację na czytanym tekście
 • Jak poszerzyć pole widzenia?
 • Tak przyspieszyć tempo czytania?
 • Jak zapamiętać wiecej z czytanego tekstu?

 

Korzyści, jakie uczeń odniesie z udziału w cyklu treningów:

 

 • Pozna techniki koncentracji i relaksacji przydatne przed sprawdzianem
 • Weźmie udział w ćwiczeniach koncentracji przydatnych podczas lekcji
 • Dowie się, jak zwiększyć swoją koncentrację podczas odrabiania prac domowych
 • Pozna techniki zwiększające koncentrację na czytanym tekście i umiejętność zapamiętywania istotnych treści
 • Dowie się, jakie ćwiczenia ruchowe zwiększają koncentrację
 • Dowie się, co może zwiększać jego motywację do nauki

 

Informacje organizacyjne:

 

 • Czas trwania – 3 x 90 min

 


 

Efektywne uczenie się w akcji

Szkolenie dla uczniów szkół podstawowych.

 

 

Praktyczne warsztaty, podczas których dzieci zapoznają się z przydatnymi w szkole technikami uczenia się. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone skutecznemu zapamiętywaniu, drugie – efektywnemu czytaniu podręcznika oraz notowaniu, trzecie – planowaniu czasu nauki i odrabianiu prac domowych. Każdy warsztat będzie prowadzony aktywnie, atrakcyjnie dla dzieci.

Warsztaty zostały zaprojektowane przez trenera efektywnej nauki oraz doświadczonego pedagoga, nauczyciela i wychowawcę.

Po zajęciach nauczyciel i rodzice otrzymają praktyczne wskazówki do pracy z dziećmi.

 

Korzyści, jakie dziecko odniesie z udziału w cyklu warsztatów:

 

 • Nauczy się tworzyć skojarzenia sprzyjające szybkiemu zapamiętywaniu
 • Przećwiczy sposoby efektywnego zapamiętywania różnych pojęć, dat, słów w językach obcych (tzw. mnemotechniki)
 • Dowie się, kiedy powtarzać, by trwale zapamiętać materiał
 • Pozna zasady efektywnego czytania podręcznika
 • Pozna zasady efektywnego notowania (mapa myśli, obrazkowe mininotatki, punkty i podpunkty)
 • Rozwinie umiejętność zarządzania swoim czasem podczas nauki (planowanie odrabiania prac domowych)
 • Pozna ćwiczenia wspomagające koncentrację
 • Otrzyma materiały zawierające praktyczne wskazówki dotyczące efektywnego uczenia się

 

Tematyka:

 

Spotkanie I: Techniki zapamiętywania

 

 1. Mnemotechniki: skojarzeniowa metoda zapamiętywania, zakładkowa metoda zapamiętywania, technika słów zastępczych, metoda loci
 2. Krzywa zapominania Ebbinghausa
 3. Angażowanie zmysłów w nauce

 

Spotkanie II: Efektywne czytanie i notowanie

 

 1. Zasady czytania podręcznika
 2. Notowanie: mapa myśli, obrazkowe mininotatki, punkty i podpunkty
 3. Szukanie słów kluczowych w tekście

 

 

Spotkanie III: Organizacja czasu nauki

 

 1. Tworzenie planów
 2. Szeregowanie zadań według ważności, pilności i czasu wykonania poszczególnych zadań
 3. Wyznaczanie czasu przerw oraz czynności pożądane podczas przerw w nauce
 4. Ćwiczenia wspomagające koncentrację

 

 

Informacje organizacyjne:

 

Zajęcia 3 x 90 minut, przerwa zgodnie z dzwonkiem

 

 

Metody:

 

Praca w zespołach, parach, ćwiczenia indywidualne i grupowe, miniwykłady z prezentacjami

 


Czwartaki w akcji

Warsztaty efektywnej nauki dla klas IV warsztaty przeznaczone dla uczniów, którzy wzięli udział w warsztatach „Trzeciaki w akcji”

 

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzą się jak poradzić sobie z dużą ilością nowych przedmiotów, w jaki sposób mają organizować swój czas nauki. Poznają techniki zapamiętywania i czytania podręcznika pomocne w radzeniu sobie z materiałem szkolnym w klasach starszych. Każdy warsztat jest prowadzony aktywnie i atrakcyjnie dla uczniów

 

Tematyka:

 

Spotkanie I: Techniki zapamiętywania

 • Ćwiczenie zapamiętywania wydarzeń historycznych, materiału z przyrody,języka polskiego i matematyki
 • Zapamiętywanie słów w językach obcych i skomplikowanych nazw
 • Szybkie zapamiętywanie etapów, cyklów rozwoju, budowy np. roślin i urządzeń

 

Spotkanie II: Efektywne czytanie i notowanie

 • Zasady czytania podręcznika
 • Zasady efektywnego notowania
 • Technika słów kluczowych
 • Mapy myśli
 • Metoda obrazkowa

 

Spotkanie III: Organizacja czasu

 • Zasady odrabiania prac domowych, tworzenie planów
 • Wyznaczanie czasu przerw oraz czynności pożądane podczas przerw w nauce
 • Ćwiczenia wspomagające koncentracji

 

Korzyści, jakie dziecko odniesie z udziału w cyklu warsztatów:

 • Nauczy się tworzyć skojarzenia sprzyjające szybkiemu zapamiętywaniu
 • Przećwiczy sposoby efektywnego zapamiętywania różnych pojęć, dat, słów w językach obcych (tzw. mnemotechniki)
 • Dowie się, kiedy powtarzać, by trwale zapamiętać materiał
 • Pozna zasady efektywnego czytania podręcznika
 • Pozna zasady efektywnego notowania (mapa myśli, obrazkowe mininotatki,punkty i podpunkty)
 • Rozwinie umiejętność zarządzania swoim czasem podczas nauki
  (planowanie odrabiania prac domowych)

 

Informacje organizacyjne:

 • Czas trwania – 3 x 90 min

 


 

Uczeń w akcji

Warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem,niepowodzeniami i krytyką.

Droga do sukcesu szkolnego.

 

 

Stres jest nieodzownym elementem rzeczywistości szkolnej. Może mobilizować do pracy i dodawać energii, ale być też powodem dyskomfortu, który blokuje postępy w nauce. Może ograniczać kreatywność, powodować kłopoty z pamięcią, przyczyniaćsię do powstawania prostych błędów. Nagromadzone napięcie sprawia również kłopoty z koncentracją uwagi.

Jak sobie z tym poradzić? Jak osiągnąć sukces w szkole? Podczas naszych warsztatów postaramy się pomóc uczniom znaleźć odpowiedzi na te pytania, a ponadto:

 

Dzięki udziałowi w warsztatach, uczniowie:

 

 • Dowiedzą się czym jest stres i kiedy jest niebezpieczny
 • Poznają i przećwiczą techniki redukowania stresu
 • Nauczą się reagować na krytykę
 • Rozwiną swoje kompetencje społeczne i emocjonalne
 • Będą potrafili z mniejszym stresem prezentować swoją wiedzę
 • Nabędą umiejętności, które zwiększą pewność siebie
 • Otrzymają materiały edukacyjne dotyczące omawianego tematu

 

Tematyka i poruszane zagadnienia:

 

 • Stres – symptomy i objawy
 • Emocje – czym są i jak wiążą się ze stresem
 • Reakcja na niepowodzenia i niskie wyniki
 • Odrzucenie w grupie
 • Krytyka – jak sobie z nią radzić?
 • Organizacja czasu własnego jako sposób na redukcję stresu
 • Przygotowanie do odpowiedzi i sprawdzianów

 

Informacje organizacyjne:

 

 • Zajęcia dla klas 4 – 7 lub gimnazjum
 • Czas trwania – 3 x 90 min

 

 


 

Grupa w akcji

Trening umiejętności społecznych

 

 

Każda grupa rządzi się swoimi prawami, każda wyznacza reguły, które obowiązują w klasie i narzuca role poszczególnym jej członkom. Bardzo ważne jest umiejętne planowanie pracy z taką grupą, w czym niezwykle pomocny będzie trening umiejętności społecznych.

Korzyści:

 

 • Dzięki takiemu treningowi dzieci nie będą traciły energii na niezdrową rywalizację, konflikty czy odgrywanie przed innymi kogoś kim nie są, a skoncentrują się na wspólnym poznawaniu i nauce. To szansa, by pracowały zespołowo i wzajemnie się motywując chętnie zdobywały wiedzę.
 • Dzieci nauczą się rozumieć emocje swoje i innych uczniów, trafnie odczytywać, o co myślą i czują koledzy, gdy może wprost tego nie mówią, a także rozwiązywać typowe konflikty grupowe. Jednocześnie zintegrują się jako zespół, będą się chętniej wspierać i wspólnie wyznaczać sobie nowe cele.
 • Trening może być wsparciem dla nauczyciela w pracy z klasą. Wychowawcy otrzymają po warsztatach praktyczne wskazówki do pracy z grupą.


Rodzice otrzymają informację o tym jak mogą rozwijać umiejętności społeczne swojego dziecka

Cele treningu:

 

 • Pogłębienie integracji zespołu klasowego
 • Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
 • Ćwiczenie umiejętności uważnego i aktywnego słuchania
 • Rozwijanie umiejętności wyrażania negatywnych emocji w asertywny sposób
 • Poznanie sposobów wspierających rozwiązywanie konfliktów

Tematyka:

 

 • „Ja” w klasie – ćwiczenia integrujące zespół
 • Sposoby rozwiązywania konfliktów
 • Aktywne słuchanie
 • Parafraza
 • Komunikat „ja”
 • Bariery w komunikacji
 • Wyrażanie negatywnych emocji

Metody pracy:

 

praca w podgrupach, parach, ćwiczenia zespołowe i indywidualne, mini wykład

 

Umiejętności społeczne są przydatne na każdym etapie edukacji (i życia) jednak w szczególności trening rekomendujemy dla dzieci z klas piątych. Klasa piąta to dla uczniów moment stabilizacji i spokoju – to etap, w którym dziecko zakończyło już adaptację po przekroczeniu progu edukacyjnego, a zarazem nie odczuwa presji sprawdzianu szóstoklasisty i przygotowań do gimnazjum. Jest to bardzo dobry czas na to, by skupić się na rozwoju umiejętności społecznych.