Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne

Uczeń z Zespołem Aspergera - jak go zrozumieć?Jak z nim pracować w szkole?

 

Szkolenie składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.

 

Pierwsza część skupia się na zrozumieniu tego, jak pracuje mózg dziecka z Zespołem Aspergera. Dlaczego uczeń będzie inaczej przetwarzał dopływające do niego informacje? Dlaczego komunikaty, jakie mówimy do pozostałych dzieci w klasie mogą być dla niego nieczytelne? Dlaczego może mieć kłopoty w relacjach rówieśniczych? Dlaczego w niektórych sytuacjach przeżywa bardzo silne emocje?

Kiedy zrozumiemy, w jaki sposób funkcjonuje dziecko z Zespołem Aspergera – będziemy mogli przygotować odpowiednie strategie pracy w klasie.

 

Druga część szkolenia skupia się wokół praktycznych narzędzi, jakie może zastosować nauczyciel w codziennej pracy z uczniem. Poszukamy rozwiązań na najczęstsze trudne sytuacje: co może być przyczyną tego, że uczeń nas nie słucha? Jak zbudować współpracę z uczniem?  Jak radzić sobie z agresją? Jak mówić, żeby być zrozumianym? Jak reagować, kiedy uczeń przeżywa silne emocje? Jak pomóc dziecku budować relacje z pozostałymi dziećmi w klasie? Jak budować współpracę z rodzicami ucznia?

 


Uczeń z ADHD - jak go zrozumieć?
Sposoby pracy na terenie szkoły.

 

Szkolenie składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.

 

Celem pierwszej części warsztatu jest zrozumienie specyfiki funkcjonowania ucznia z diagnozą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD.

Kluczową informacją będzie dla nas wiedza, jak działa mózg dziecka z ADHD – zobaczymy, dlaczego dziecko czasami jest impulsywne, wiecznie biega, jest zdekoncentrowane.

 

W trakcie drugiej części szkolenia skupimy się na tzw „skrzynce z narzędziami” – konkretnych strategiach pracy, jakie możemy zastosować w trakcie indywidualnych i grupowych zajęć z uczniem. Co robić, kiedy uczeń w trakcie lekcji wstaje z ławki? Jak reagować, kiedy nie przestrzega zasad szkolnych? Jak pomóc mu skupić się na lekcji?  Jak reagować na zachowania agresywne? Jak budować współpracę z rodzicami ucznia?


 

Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym.

 

 

Szkolenie skupia się na temacie rozwoju emocjonalno – społecznego dzieci w wieku 2-7 lat.

Krok po kroku omówimy kolejne etapy rozwojowe – jak przebiega prawidłowy rozwój emocjonalny 2 – latka? Jaki jest 3 latek? Czym charakteryzuje się zachowanie 4 latka? Jaki rozwija się 5 – latek? Dlaczego 6 – latki zachowują się tak, że często nas to zaskakuje? Czego spodziewać się po 7 – latku?

Równocześnie omówimy, jakie zachowania powinny nas niepokoić i sugerować wizytę u specjalisty.

 


Sposób na dziecięce lęki - wsparcie dziecka, które się boi lub które jest nadmiernie nieśmiałe.

 

 

Wielu nauczycieli dostrzega uczniów, którzy przeżywają silny stres w trakcie lekcji i przerw. Często są to dzieci bardzo zdolne, posiadające dużą wiedzę, ale nie potrafiące tego pokazać. Wycofane, nieśmiałe, małomówne, napięte.

 

W trakcie szkolenia skupimy się na dzieciach, które często przeżywają silny lęk lub są nadmiernie nieśmiałe. Omówimy, które lęki mieszczą się w normie rozwojowej, a które wymagają pomocy specjalisty. Gdzie jest granica między nieśmiałością, a lękiem? Jak działa mechanizm lęku? I co najważniejsze – jak pracować z takim dzieckiem w klasie? Jak pomóc mu rozwijać swój potencjał? Jak wspierać rozwój relacji rówieśniczych?


Depresja u dzieci i młodzieży.

 

 

Obecnie coraz więcej dzieci i młodzieży skarży się na obniżony nastrój, spadek motywacji, drażliwość, brak chęci do robienia rzeczy, które dawniej sprawiały im przyjemność. Coraz częściej pojawia się rozpoznanie depresji u dzieci i u nastolatków. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele mierzą się z problemem, jakim jest dziecięcy smutek, brak chęci do życia, brak zainteresowania kontaktami z rówieśnikami, rezygnacja z hobby, utrata motywacji do nauki.

 

Dla wielu uczniów okres pandemii był szczególnie trudny. Nauczyciele i psycholodzy informują o efektach przymusowej izolacji, jakie widzą u uczniów, którzy powrócili do szkół.

 

Poruszane tematy:

- jak rozpoznać symptomy depresji u ucznia?

- co może być przyczyną depresji?

- jak działa mechanizm depresji?

- co zrobić, kiedy podejrzewamy u dziecka depresje?Jak rozmawiać z dzieckiem? Jak rozmawiać z rodzicem?

- jak wspierać dziecko, które ma obniżony nastrój/depresję?

- ryzyko samobójcze.

 


 

Sprawdź również nasze pozostałe szkolenia dla nauczycieli.