Odwiedż naszą stronę na Facebooku
"WIEDZIEĆ WIĘCEJ"
warsztaty edukacyjne

  

 

 

 

 

SPOTKANIA ONLINE

 

 

Jeśli wejdziesz między wrony… niesamowity świat ptaków

Ptaki - od zawsze stanowiły inspirację dla ludzi. Ich sylwetki pojawiają się w herbach, na flagach, monetach. Są bohaterami wielu baśni i podań ludowych. Ptasia symbolika to częsty motyw obrazów, książek i filmów. Zdolność do lotu na wzór ptaków była czymś, czego człowiek zawsze im zazdrościł i którą to umiejętność zdobył zaledwie 100 lat temu. Zobaczmy jak są zbudowane i jak funkcjonują ptasie organizmy. Dowiemy się w jaki sposób potrafią przetrwać w bardzo różnorodnych środowiskach i czy powiedzenie o „ptasim móżdżku”, jako czymś głupim, ma pokrycie w rzeczywistości. Zapraszam do odkrywania tajemnic ptasiego królestwa.

 


 

W pajęczej sieci
Pająki już od dawna uważane są powszechnie za zwierzęta groźne i odrażające. Mało kto próbuje przyjrzeć im się z bliska, chce zrozumieć jak żyją i jakie mają znaczenie w swoim środowisku oraz dla człowieka. Prawdą jest to, że są to niezwykłe organizmy. Mogą zadziwić nas swoimi kształtami, kolorami i szeregiem przystosowań, dzięki którym są w stanie schwytać ofiarę bądź uniknąć pożarcia przez większego drapieżnika. Zobaczmy pająki stając z nimi "oko w oko" i spróbujmy dowiedzieć się, czy powinniśmy się ich bać...

 


Owady – zwierzęta, które opanowały świat
Owady stanowią ponad 3/4 wszystkich żyjących gatunków na Ziemi. Ponieważ większość z nich osiąga niewielkie rozmiary, często nie zdajemy sobie sprawy jak niezwykle bogaty i różnorodny jest ich świat. Podczas zajęć poznamy najciekawsze, wybrane aspekty z życia sześcionogich bezkręgowców. Zobaczymy gdzie żyją, jak polują, jak bronią się przed wrogami. Dowiemy się, dlaczego linieją i jak się rozwijają. Będziemy podziwiać ich zdolności konstruktorskie. Nauczymy się też rozpoznawać najważniejsze grupy owadów.

 


Czy ryby głosu nie mają?
Na świecie żyje ponad 32000 gatunków ryb, od prawdziwych olbrzymów osiągających długość ciała prawie 20 m, do maleńkich karzełków nieprzekraczających 1 cm. Wśród ryb spotykamy zarówno drapieżne i świecące toporniki, planktonożerne rekiny wielorybie, roślinożerne karpie, a nawet pasożytnicze minogi. Ryby są niezwykłą grupą zwierząt. Pomimo, że pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Czy potraficie sobie wyobrazić rybę poruszającą się po lądzie lub latającą w powietrzu? A może rybę wydającą dźwięki o częstotliwości porównywanej z jadącym motocyklem? W trakcie zajęć poznamy ryby, które uczestniczyły w misjach kosmicznych, dowiemy się jak wyglądają najdziwniejsze osobniki z tej grupy zwierząt, jak żyją i w jaki sposób wykorzystuje je człowiek.

 


Nie taki płaz straszny jak go malują
Płazy są niezwykłą grupą zwierząt. Choć pozornie wszystkie są do siebie podobne, spotkamy wśród nich gatunki zupełnie odbiegające od podręcznikowych schematów. Bo czy można sobie wyobrazić ropuchę żyjącą na pustyni? A może żabę składającą jaja na lądzie? Poznamy też najbardziej trujące zwierzęta świata oraz takie, które potrafią zmieniać kolory jak kameleon. Płazy są jednocześnie grupą organizmów bardzo narażoną na wyginięcie, również w naszym kraju. Dowiedzmy się jak wyglądają, jak żyją i co robić, by dobrze czuły się w naszym bliskim sąsiedztwie.

 


Dziwy świata roślin

Na świecie opisano blisko 300.000 gatunków roślin naczyniowych. Zasiedlają wszelkie możliwe środowiska, nierzadko ekstremalne. Spotykamy je w strefie równikowej, wśród skał i lodów strefy podbiegunowej, w górach, na pustyniach oraz w głębinach morskich. Zdecydowana większość swoim wyglądem nie odbiega od typowego schematu. Występuje u nich pień/łodyga, liście, korzenie i kwiaty przekształcające się ostatecznie w owoce z nasionami. Niektóre rośliny, jak np. mszaki i paprotniki, rozmnażają się za pomocą lotnych zarodników. Pewne jest jednak to, że bez roślin życie na naszej planecie nie mogłoby istnieć w formie jaką znamy. Dzięki procesowi fotosyntezy, odbywającym się w mikroskopijnych komórkach tych organizmów, wytwarzany jest pokarm w postaci cukrów i tlen. Praktycznie nie ma środowiska, które funkcjonowałoby bez roślin. Rośliny mogą zadziwić nas swoim wyglądem, rozmiarami czy trybem życia. Opinia o nich, jako nudnych i mało ciekawych organizmach, nie znajduje potwierdzenia gdy przyjrzymy im się bliżej.

 

 


 

Pracowite jak mrówki
Choć pod względem genetycznym nie mamy zbyt wiele wspólnego, to pod względem wielu zachowań owady społeczne przypominają ludzi. Opiekują się dziećmi, potrafią prowadzić wojny, uprawiają grzyby, a niektóre wypasają stada mszyc. Potrafią też budować mosty oraz wieżowce i na długo przed człowiekiem wynalazły klimatyzację. Jest jeszcze wiele innych cech, które upodabniają mrówki do ludzkich społeczeństw. Wybierzmy się w niezwykłą krainę tych maleńkich, acz walecznych owadów. Zobaczmy jak radzą sobie w otaczającym je, wrogim środowisku.

 


 

Różnorodność świata pszczół
Pszczoły pojawiły się na Ziemi ok. 100 mln lat temu. Obecnie szacuje się, że praca którą co roku wykonują na całym świecie pszczoły, warta jest około 150 mld Euro. Niestety, tych owadów ciągle ubywa. To z kolei powoduje, że zagrożona jest nie tylko sama gospodarka, ale w ogóle ludzkość. Wybierzmy się w niezwykłą krainę tych małych, pszczelich królestw. Zobaczmy jak radzą sobie w otaczającym je środowisku.

 


 

Robale i robaki – czyli wędrówka po świecie pasożytów
Tasiemce, kukułki, raflezje, glisty, nicienie i nitnikowce to przedstawiciele dużej grupy organizmów - pasożytów. Pasożytnictwo to interakcja, która pojawia się wówczas, gdy jeden organizm żyje na lub w innym organizmie żywym i żyje jego kosztem. Według różnych danych pasożyty stanowią od 20 do 70% wszystkich opisanych gatunków zwierząt. Jednakże taka forma życia spotykana jest nie tylko w świecie zwierząt, ale również roślin.

Organizm, który staje się źródłem pokarmu dla pasożyta to tak zwany żywiciel lub gospodarz. Żywiciel ponosi w tym układzie mniejsze lub większe straty. Interakcja ta zwykle jest długotrwała i trwa do momentu kiedy śmierć jednego z partnerów przerywa ten układ.

Pasożyty, zwykle nie wzbudzają sympatii ludzi. Jednakże są naukowcy - parazytolodzy, którzy badają tę grupę organizmów. Prawdziwa natura pasożytów może być ciekawa i bardzo złożona. Są one niezwykle interesującymi i zadziwiającymi organizmami. Potrafią przeżyć w bardzo trudnych warunkach, wewnątrz organizmu innych zwierząt. Niektórzy uważają, że pasożytnictwo pojawiło się w przyrodzie, ponieważ nie mogło się nie pojawić i jest częścią życia.

 


Rośliny mięsożerne
Wiemy, że to najczęściej zwierzęta zjadają rośliny, ale czy może zdarzyć się coś wprost przeciwnego? W świecie roślin spotykamy niezwykłe przypadki mięsożerców. Na niektórych z nich natrafimy również w Polsce. Pływacze, rosiczki, muchołówki, dzbaneczniki i kapturnice, te zadziwiające organizmy potrafią łapać i pożerać drobne organizmy. Czasami, zwłaszcza w lasach deszczowych, ich ofiarami padają też kręgowce. Jak wyglądają? Jak polują? Poznamy na tych zajęciach.